Jak i dlaczego warto pokonać nadciśnienie tętnicze?

11 maja 2018

Nadciśnienie tętnicze na ogół nie boli, nie doskwiera, nie przeszkadza. Uszkadza niezauważalnie serce, mózg i nerki, przyspiesza rozwój miażdżycy. Może ujawnić się nagle w postaci zawału serca lub udaru mózgu lub w formie powikłań, takich jak niewydolność nerek czy niewydolność serca. W Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 8 mln osób! Dlaczego pomimo tak szerokiej wiedzy na temat tej choroby oraz niemal nieograniczonych możliwości skutecznego leczenia pacjenci w Polsce nadal umierają z powodu powikłań nadciśnienia tętniczego?

Drogi Czytelniku! Ty, właśnie Ty! Przełam, proszę, ten trend i pozwól skutecznie się leczyć!

Zasada nr 1: Aby wroga pokonać, najpierw należy go poznać!

Kontroluj ciśnienie tętnicze dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Pomiar poranny przeprowadzaj bezpośrednio po przebudzeniu, pomiar wieczorny o stałej porze. Przed pomiarem unikaj wysiłku fizycznego, nie pal, nie pij kawy. Wyniki pomiarów wraz z wartościami tętna zapisuj i ZAWSZE przedstawiaj swojemu lekarzowi prowadzącemu podczas wizyty kontrolnej.

Zasada nr 2: Lecz także przyczynę nadciśnienia, nie tylko skutek!

Ogranicz spożycie soli, słodyczy i tłustych pokarmów, zwiększ spożycie warzyw. Zauważ wiosnę za oknem – oderwij się od komputera, wsiądź na rower, załóż rolki… Ćwicz docelowo 5 razy tygodniowo po 30 minut!

Masz problem z nadwagą? To też może być przyczyna Twojego nadciśnienia! Daj sobie pomóc: udaj się do dietetyka, zmień nawyki żywieniowe, schudnij.

Palisz papierosy? Jeśli je rzucisz, Twoje ciśnienie może obniżyć się nawet o 10 mmHg (plus 100 innych korzyści dla zdrowia gratis:-)!

Zasada nr 3: Sukces kryje się w systematyczności!

Na sukces w leczeniu nadciśnienia składa się suma niewielkich wysiłków podejmowanych każdego dnia. Leki stosuj systematycznie, zgodnie z zaleceniem lekarza, nie koryguj samodzielnie dawek, nie odstawiaj leków bez porozumienia z lekarzem. Utrzymuj korzystne zmiany w codziennym menu, pamiętaj o aktywności fizycznej. Podczas każdej wizyty kontrolnej przedstawiaj prowadzącemu lekarzowi wyniki pomiarów ciśnienia i tętna z ostatnich 7 dni.

Zasada nr 4: Ciesz się ze swojego sukcesu!

Jeśli wyniki Twoich domowych pomiarów ciśnienia są niższe niż 140/90 mmHg, a najlepiej oscylują w okolicach 120/80 mmHg, to znaczy, że ofiarowałeś sobie 10 lat życia! Nieleczone lub nieefektywnie leczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do groźnych powikłań (udar mózgu, zawał serca, niewydolność nerek, uszkodzenie wzroku), które skracają życie o około 10-15 lat.

Drogi Czytelniku!

A teraz wyłącz komputer, załóż adidasy, idź na spacer, wsiądź na rower, pobiegaj!

Zrób to dla swojego serca!

 

Posted in Uncategorized by admin